اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,  کیارستمی
در تاریخ ۷۵ ساله ونیز قدیمی ترین جشنواره جهان، سینماگران ایرانی تاکنون ۱۰ بار بر مسند داوری بخش های مختلف این رویداد سینمایی نشسته اند.

به گزارش ایسنا، اولین چهره ایرانی که به جمع داوران جشنواره <<ونیز>> راه یافت عباس کیارستمی کارگردان مطرح سینمای ایران در عرصه بین المللی بود که در پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۷۴، عباس کیارستمی به عنوان نخستین سینماگر ایرانی بر مسند داوری بخش رسمی نشست و در این سال فیلم <<دت یعنی دختر>> ساخته ابوالفضل جلیلی در بخش مسابقه رسمی به نمایش درآمد و دو جایزه اوزله طلایی و جایزه یونیسف را کسب کرد.

پنج سال بعد و در موفق ترین سال سینمای ایران در جشنواره <<ونیز>> که مصادف با پنجاه و هفتمین دوره برگزاری این رویداد سینمایی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹) بود، سمیرا مخملباف به عنوان دومین داور ایرانی در بخش مسابقه رسمی حضور داشت و محمد اطبایی داور جایزه جنبی نتپک در ونیز بود. در این سال جعفر پناهی با فیلم <<دایره>> شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره را به همراه پنج جایزه دیگر برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

شصت وسومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۸۵ با حضور محسن مخملباف به عنوان یکی از داوران انتخاب بهترین فیلم اول همراه بود و سه سال بعد و در دوره شصت و ششم رامین بحرانی به عنوان یکی از داوران جایزه فیلم اول در ونیز حضور داشت که در این سال فیلم <<ن بدون مردان>> ساخته شیرین نشاط جایزه شیر نقره ای بهترین کارگردانی و جایزه یونیسف را دریافت کرد و فیلم <<تهرون>> ساخته نادر تکمیل همایون بهترین اثر بخش هفته منتقدان نام گرفت.

شیرین نشاط یکی از داوران بخش افق های جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۰ بود. در آن سال فیلم کوتاه <<آکوردئون>> ساخته جعفر پناهی تنها فیلم ایرانی منتخب جشنواره بود که جایزه <<لینامانیاکاپره>> را دریافت کرد.

امیر نادری سینماگر ایرانی در جشنواره ونیز ۲۰۱۲ حضور در میان داوران بخش افق های جشنواره را تجربه کرد و در هفتادمین دوره این رویداد سینمایی گلشیفته فراهانی یکی از داوران بخش افق ها بود، سالی که شهرام مکری با فیلم <<ماهی و گربه>> جایزه هیات داوران این بخش را برای نوآوری و خلاقیت دریافت کرد.

سال گذشته و در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره ونیز، رخشان بنی اعتماد هم یکی از اعضای هیات داوری بخش افق های جشنواره بود و در نهایت وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی و نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگری را برای فیلم <<بدون تاریخ، بدون امضا>> از بخش <<افق های جشنواره کسب کردند.

در هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز که از حدود دوماه دیگر- ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) در ایتالیا کلید می خورد، فاطمه معتمد آریا دارو بخش افق های خواهد بود و رامین بحرانی سینماگر ایرانی-آمریکایی نیز داور بخش فیلم های اول خواهد بود تا در مجموع تعداد داوری های سینماگران ایرانی در این رویداد سینمایی به عدد ۱۱ (توسط ۱۰ سینماگر) برسد.

سینماگران ایرانی تاکنون دوبار داوری بخش اصلی (مسابقه رسمی) جشنواره ونیز را عهده دار بوده اند و چهار بار در بخش افق ها و چهار بار نیز برای انتخاب بهترین فیلم اول داوری کرده اند. رامین بحرانی نیز تنها سینماگر ایرانی تبار است که تاکنون دو بار به عنوان داور جشنواره ونیز انتخاب شده که هر دو بار آن برای انتخاب بهترین فیلم اول جشنواره بوده است. A

یلدای تکراری و پرحاشیه تلویزیون

شامپو پسته برای آبرسانی موها و تحریم رشد آنها

محلول تونیک تقویت و رویش مجدد مو بیز

فیلم ,سال ,جشنواره ,جایزه ,بخش ,داوران ,و در ,یکی از ,به عنوان ,بخش افق ,در سال

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
body23 blowbrushbe neginplusia frektalegsib hamrahcomputer1105 saba98 xampzamp khorjinak dani2020 tolouehayat