اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

حالا بیراه نیست اگر بگوییم رامبد جوان با خندوانه اش کاری کرده که تصور تلویزیون بی خندوانه دشوار به نظر می رسد. برنامه ای که بی کمترین تردیدی بیش از مجموع تمام بیست وچند شبکه دیگر بیننده دارد. درواقع بعد از روزگاری که همه مان می نالیدیم که چرا مثل تلویزیون های خارجی برنامه ای نداریم که یقه تماشاگر را گرفته و ول نکند، برگ برنده تلویزیون در تمام چند سال اخیر همین خندوانه بوده و هنوز هم هست.

یادم می آید زمانی نوشته بودم: یک زمانی تلویزیون جز نود برنامه جذابی نداشت. برنامه ای که تماشاگران بالقوه جعبه جادو را جذب کند و اجازه بلندشدن ندهد. این چیزها را درباره تلویزیون های خارجی شنیده بودیم که تماشاگر را ول نمی کنند و گاه تا ١٠، ٢٠ سال محبوبیت شان کم نمی شود. بعد هم که به قول محمد مایلی کهن از ماهواره همسایه دیدیمشان، فهمیدیم کار چندان شاقی هم نکرده اند؛ یعنی کاری نبود از ما برنیاید. یک مجری کاربلد می خواست و چند میهمان آشنا و البته دستی باز برای حرف زدن.

خندوانه چه کرده؟
تا اینکه خندوانه روی آنتن رفت؛ خندوانه آغاز یک دوران جدید در تلویزیون ایران بود. با این برنامه مدیران فهمیدند ترس از شادی ترس عاقلانه ای نیست. اگر خندوانه فقط همین یک کار را کرده و این تابوی خودساخته را شکسته باشد، وظیفه تاریخی اش را ایفا کرده است؛ با اینکه می دانیم دستاوردهای خندوانه منحصر به این تابوشکنی نبوده و بهترین و خاطره سازترین لحظات یک نسل از تلویزیون بین ها مدیون این برنامه است. حالا دیگر می توان مطمئن بود اگر سال ها بعد جایی صحبتی از تلویزیون امروز وسط آید، با حسرت از خندوانه یاد خواهد شد که یادش بخیر؛ آن روزها یک خندوانه ای بود که

ماجرا چیست؟
تاریخ آغاز شوی تلویزیونی خندوانه به ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ برمی گردد. برنامه ای با مضمون خنده که حتی به رغم آغاز محکم و کوبنده اش نیز همواره با خطر یا ریسک تکراری شدن مواجه بوده؛ اما سازندگان خندوانه با ایجاد نقطه عطف های متوالی هوای تازه ای در حال وهوای برنامه جاری ساخته اند. یکی از این نقاط عطف استندآپ کمدی است که در قالب مسابقه یا لیگ کمدی، ابتدا توسط کمدین ها و چهره های شناخته شده بنا گذاشته شد و در ادامه با سری اول و دوم مسابقه خنداننده شو هر زمان خندوانه دچار چالش هایی جدی شده، عکس العمل امیدوارکننده ای نشان داده است. مثل همین روزهای اخیر که خندوانه با خنداننده شو دوباره رنگ وبوی خندوانه می دهد و اتفاقا مثل هر برنامه موفق دیگری ظاهرا مشکل هم همین جاست.

تاوان محبوبیت
می گویند محبوبیت تاوان دارد، به خصوص در تلویزیون و سینمای ایران. مثال ها زیادند: همین خندوانه، همین خنداننده شو و البته ده ها مثال دیگر. درواقع همیشه وقتی برنامه ای موفق شده، تیر ها به سمتش هدف گرفته شده اند.

این روزها فضای مجازی پر شده از مطالبی تند درباره اینکه خندوانه برای خنداندن مردم به خطوط قرمز اخلاقی و عرفی و حتی شرعی کرده است. حتی بعضی سایت های خاص با نمایش بریده استندآپ های اجراشده خنداننده شو را بشدت زیر سوال برده اند. این حال وهوا خیلی ها را یاد انتقادات سال گذشته، بعد از اجرای دختری می اندازد که جسورانه به خطوط قرمز خودساخته تاخته بود؛ این یعنی اثبات همان مثال که محبوبیت تاوان دارد.

انتقادات اخیر که بازتاب فراوانی نیز در رسانه ها و فضای مجازی یافته، البته تنها انتقادات مطرح شده درباره این برنامه نیست. رومه ای که پارسال درباره این برنامه تیتر زده بود:

حیا زدایی؛ این اعتراض را امسال نیز ادامه داده است. منتقدی که چند سالی می شود مدام به این برنامه تاخته، دوباره گفته هایش را تکرار می کند. کاربری با اشاره به اینکه اسلام تعریفی متفاوت از شادی دارد، روزه یا اطعام فقرا و یا صله ارحام را شادی های مد نظر اسلام معرفی می کند. دیگری نیز انتقادش را به مسیر دیگری هدایت می کند که اثبات اهداف دیگری است: خوب پول در میارن. همین برای مقامات صداوسیما کفایت می کنه. کاربر دیگری هم نوشته: رامبد از دهه شاید ٧٠ مشغول ترویج اخلاق و منش و خانواده داری به سبک و تفکرات غربی- روشنفکری بوده و حالا نوبت ابتذال و خنده های ماشینی و الکی است.

شاید تنها نظر متفاوت در رسانه هایی خاص نظر این کاربر باشد که نوشته: همه دنیا این جور برنامه هایی دارند. سنگ اندازی تو راه کسانی که شادی را می آفرینند، باعث بحران و ایجاد هزینه برای کشور خواهد شد.

ساطورها و قلم ها
با این انتقادات به یک باره فضا برای خندوانه ای ها سنگین شده؛ به خصوص اینکه بعضی از انتقادات مطرح شده این برنامه را از بیخ وبن زده اند و کمترین توجهی به نکات مثبتش نداشته اند. انتقاداتی با تاکید بر مسائل اخلاقی؛ مثل این نمونه که به خدا وقت تماشای خنداننده شو از خانواده ام خجالت کشیدم!

به نظر می رسد یک بار دیگر اشتیاق جمعی ما ایرانی ها در تخریب آدم ها و برنامه های موفق قربانی جدیدی می جوید. آن هم در حالی که می دانیم خندوانه در این چند وقت اخیر تنها برنامه ای بوده که تا حدی توانسته در دورکردن مردم از پای برنامه های ماهواره ای موفق عمل کند؛ با اینکه می دانیم این برنامه از عوامل موثر در برندشدن یک شبکه کوچک و حاشیه ای و به قولی فرعی بوده و با اینکه درباره تاثیرگذاری این برنامه ها خیلی چیزها می دانیم و می دانند؛ اما با تمام این چیزها باز چنان قلم ها را ساطور می کنیم که در باور نمی گنجد.

خندوانه، رامبد یا هر انسان دیگری می تواند اشتباه کند اما اینکه با نخستین خطا یا تصور خطا چنین فضایی برای برنامه ای بسازیم که دوست و دشمن به موفقیتش اذعان دارند، نمی تواند چندان دلگرم کننده باشد.

یلدای تکراری و پرحاشیه تلویزیون

شامپو پسته برای آبرسانی موها و تحریم رشد آنها

محلول تونیک تقویت و رویش مجدد مو بیز

برنامه ,خندوانه ,ای ,ها ,های ,تلویزیون ,این برنامه ,برنامه ای ,خنداننده شو ,می دانیم ,بوده و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
sibrayanehts teenagersm shayanetpc moeen044 bestforu kani230 getcablegland tehranpiper niloorsayaneh